به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایبنا، رضا خانلو با اشاره به این که بازار سرمایه این روزها ادامه روندی را طی می‌کند که از چندی پیش آغاز شده و ادامه‌دار خواهد بود، گفت: یکی از دلایل اصلی این اتفاق، رکود سنگین حاکم بر سایر بازارها از جمله خودرو، مسکن، ارز و طلا است که موجب شده نقدینگی به بازار سهام برای کسب سود بیشتر روانه شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته هر چند رکود حاکم بر سایر بازارها یکی از عوامل اصلی رونق بورس است اما نباید از سایر عوامل اثرگذار بر بازار سرمایه از جمله نوسانات قیمت‌های جهانی، افزایش و کاهش قیمت جهانی نفت، مناسبات سیاسی و عواملی از این دست نیز غافل شد، چرا که این مولفه‌ها نیز بسته به شرایط مختلف اثرات مثبت و منفی بر روی معاملات بازار سهام دارند.

وی اضافه کرد: بررسی روند حرکت شاخص و معاملات سهام شرکت‌ها از ابتدای سال نشان می‌دهد در این مدت در برخی از روزها نیز کاهش  شاخص بورس اتفاق افتاده است که از آن باید به عنوان اصلاح و استراحت شاخص و قیمت‌ها یاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که نکته مثبت این روزهای بازار سهام تداوم حضور نقدینگی و ورود نقدینگی جدید به این بازار سهام است، اذعان داشت: جریان ورود نقدینگی به بورس ادامه دارد و این موضوع موجب شده تا علاوه بر سهامی که ظرفیت رشد و افزایش را از نظر بنیادی دارند، سهام سایر شرکت‌ها نیز رشد داشته باشند.

وی تصریح کرد: البته برای تداوم این شرایط، علاوه بر جریان نقدینگی لازم است موارد بنیادی بازار نیز بهبود پیدا کند که از جمله این موارد رشد قیمت جهانی کالاها و نفت و همچنین بهبود مناسبات سباسی کشور است.