یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان مطلب بالا، در خصوص ادامه روند مثبت بازارسرمایه به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: در حال حاضر خروج نقدینگی در بازار وجود ندارد و تا زمانی که شاهد خروج نقدینگی نباشیم، نمی‌توان کاهش شاخص را پیش‌بینی کنیم؛ البته با توجه به سناریوهای موجود، ممکن است در نقطه‌ای از بازار شاهد روند کوتاه کاهشی باشیم که این موضوع در فضای فعلی می‌تواند به دلیل شناسایی سودی باشد که توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

نشانه‌های منفی شدن بازار

افضلیان افزود: عموم سرمایه‌گذارانی که از حدود شش ماه پیش در بازارسرمایه فعالیت می‌کنند، در حال حاضر سود بالایی کسب کرده‌اند و شاید اصلاحات مقطعی احتمالی، فضای بازار را در جهت شناسایی سود به سمت التهاب ببرد؛ بنابراین در این خصوص عامل بیرونی وجود ندارد که ریزش‌هایی را رقم بزند، بلکه امکان اصلاحات موقتی به دلیل شناسایی سود توسط سرمایه‌گذاران وجود دارد.

این تحلیلگر مالی، نشانه‌ای را به معنی خروج نقدینگی در فضای معاملاتی فعلی متصور ندانست و اضافه کرد: اگر این اتفاق بیافتد بازار با ارزش معاملات بالا و صف های فروش سنگین خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین چنین کاهش‌های احتمالی باید بیشتر بررسی شود تا ببینیم چنین حرکتی در جهت اصلاح یا در جهت ریزش است.

وی در خصوص علایم ریزش بازار تاکید کرد: اگر صف های سنگین ایجاد شده و ارزش معاملات بالایی داشته باشیم، در عین حال از حمایت حقوقی ها در این فضا برخوردار نباشیم، می‌توانیم ریزش بازار مواجه را در پیش داشته باشیم؛ البته در هر حال این روند در جهت اصلاح روند بازار قرار خواهد داشت.

تاثیر روند سیاسی بر بازار سرمایه

افضلیان ادامه داد: در حال حاضر روند سیاسی به گونه‌ای است که به ایجاد روند مثبت در بازار انجامیده است. در بعد سیاست خارجی از کناره‌گیری پمپئو و رای‌زنی‌های مکرون در جهت گشایش ارزی ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران، به بازار فضای بهبود القا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بازارهای موازی تصریح کرد: بعد از رشدهای شدیدی که در بازارهایی مانند طلا، مسکن و ارز وجود داشت، اکنون تقریبا به رکودی کامل رسیده ایم و عدم معاملات به دنبال کاهش قیمت در این بازارها سبب شد که ادامه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در این بازه زمانی مناسب نباشد؛ البته این موضوع توسط کلیت بازار درک شده است، به طوریکه کمتر صحبتی از خرید طلا و ارز و مسکن می شود.

وی افزود: به همین سبب بازارسرمایه اکنون جذابترین بازار برای سرمایه‌گذاران محسوب می شود و این موضوع سبب ورود سرمایه گذاران جدید به این بازار می شود؛ از طرفی چون سرمایه گذاری سرمایه‌گذارانی که قبلا در این بازار بوده اند با رشد مواجه شده است، بنابراین سرمایه گذاران جدید الورود تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در این بازار دارند.

پیش‌بینی بازار در نیمه دوم سال جاری

وی در بررسی چشم انداز کلی از بازار سرمایه اظهار کرد: عملکرد بازار نسبت به شرایط پیش رو می تواند متفاوت باشد، به این معنی که بازار به سمت صنایعی خواهد رفت که گزارش های شش ماهه و ۹ ماهه خوبی داشته باشند و از حرکت گله ای  می کند؛ یعنی همزمان با انتشار گزارش ها استقبال سرمایه گذاران را از همان صنایع خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در مجموع نمی‌توان پیش بینی کرد که در شش ماه آینده وضعیت بازار خوب یا بد است، ولی سرمایه‌گذاران به سمت صنایعی خواهند رفت که ارزیابی مثبتی نسبت به آینده آنها وجود داشته و سود نقدی مناسبی ارائه دهند.